Abel Korzeniowski
Abel Korzeniowski urodził się 18 lipca 1972 roku w Krakowie. W 1996 ukończył studia instrumentalne (wiolonczela), a w 2000, z wyróżnieniem, studia kompozycji u Krzysztofa Pendereckiego, na Akademii Muzycznej w Krakowie. Tam też od 1999 do 2001 był asystentem na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

            Jego utwory były wykonywane podczas najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Mołdawii, na Ukrainie i Białorusi. Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych i filmów - fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. W 1998 zostaje laureatem Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie kompozycji.

Dwa lata później odbiera Lwy Gdańskie - Nagrodę Indywidualną za muzykę do filmu Duże zwierzę na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2001 roku jest nominowany do nagrody Złote Kaczki miesięcznika Film, a przez magazyn Cinema zostaje uznany jednym z siedmiu „topowych” polskich kompozytorów muzyki filmowej.. W tym samym roku w Berlinie odbywa się prawykonanie symfonicznego utworu Hypnosis (ork. Sinfonietta Cracovia, dyr. Krzysztof Penderecki), transmitowanego również przez Deutche Radio.

W 2002 otrzymuje Ludwika (krakowską nagrodę teatralną) za muzykę do spektaklu Kafka, a na Festiwalu Filmowym Prowincjonalia we Wrześni - Jańcia Wodnika za muzykę do filmu Anioł w Krakowie. Osobnym osiągnięciem wg czasopisma Kino jest muzyka do kontrowersyjnego filmu dokumentalnego Rozwój nagrodzonego m.in. prestiżową Golden Gate Award na 45. Festiwalu Filmowym w San Francisco. W 2004 powstaje muzyka do Metropolis Fritza Langa. Monumentalna 147-minutowa kompozycja na 70-osobową orkiestrę symfoniczną i 100-osobowy chór jest nową, współczesną interpretacją filmu niemego z 1926 roku.

Wybrana filmografia: Duże Zwierzę (2000, reż. Jerzy Stuhr), Rozwój (2001, reż. Borys Lankosz), Anioł w Krakowie (2002, reż. Artur „Baron” Więcek), Pogoda na jutro (2003, reż. Jerzy Stuhr), Metropolis (2004, reż. Fritz Lang)


NAGRODY:
2002 "Ludwik", nagroda krakowskich krytyków za najlepszą muzykę oryginalną do spektaklu "Kafka"
2002 Nagroda za muzykę do filmu "Anioł w Krakowie", Festiwal "Prowincjonalia"
2000 Nagroda za muzykę do filmu "Duże zwierzę", XXV Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni